Profilaktyka bólu stawów lepsza niż leczenie

Profilaktyka, czyli dział medycyny zajmujący się przede wszystkim przewidywaniem i zapobieganiem chorobom i różnym przypadłościom. Wydatki zarówno samych szpitali jak i samych chorych na działania profilaktyczne są tylko malutkim ułamkiem wydatków chociażby na leki sprzedawane bez recepty. Tymczasem to właśnie wiedza, jak unikać chorób i niektórych nieprzyjemnych przypadłości jak ból stawów czy depresja albo cukrzyca, może być o wiele więcej warta, niż najnowocześniejsze technologie diagnostyczne i innowacyjne, zaawansowane leki.

Zamiast kupować preparat na ból stawów można prowadzić swoje życie zgodnie z kilkoma złotymi zasadami, które mogą pozwolić na uniknięcie choroby stawów w pierwszej kolejności. Najważniejsze, o czym trzeba pamiętać chcąc uchronić się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami stanów zapalnych stawów, to m.in.:

  • utrzymywanie poziomu nawodnienia organizmu
  • stosowanie suplementów diety
  • dostarczanie stawom kwasu hialuronowego
  • utrzymywanie umiarkowanej aktywności fizycznej
  • posiadanie obuwia z odpowiednio wyprofilowaną, profesjonalną wkładką ortopedyczną i podeszwą amortyzującą oddziaływanie niektórych niepożądanych sił
  • unikanie w codziennej diecie produktów zakwaszających z uwagi na ich negatywny wpływ na metabolizm całego stawu

Przy każdym urazie stawu, warto przynajmniej na jakiś czas ograniczyć aktywność fizyczną i oszczędzać obydwie kończyny w obrębie danego stawu. Często warto do tego celu zastosować jakąś formę opatrunku usztywniającego, rękawa, temblaka czy gorsetu albo kołnierza – w zależności od położenia i lokalizacji stawu.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*